Kitaplar

Teknoloji ve bilgi yönetiminde yaşanan hızlı değişimler; Ar-Ge faaliyetleri yapan organizasyonların yönetim stratejilerini doğru ve etkin yaklaşımlarla yeniden ele almalarını zorunlu kılmaktadır. Ar-Ge yönetimi stratejilerinin çoğunlukla dış çevreyi dikkate alarak belirlenmesi, bu stratejilerin organizasyona sağlayacağı faydaları önemli ölçüde kısıtlamaktadır. Stratejik yönetim yaklaşımları; organizasyonların stratejik hedeflerine ulaşmasında dış çevre analizlerini en üst düzeyde vurgulamakla birlikte, iç çevrenin hayati önemini de aynı ölçüde savunmaktadır.

Ar-Ge’nin temel unsurlarının insan, yaratıcı beyin gücü ve bu beyin gücü neticesinde edinilen temel yetenekler olduğu bilinen bir gerçektir. Ar-Ge firmaları için ortaya konulacak yönetim stratejilerinin; dış çevre analizlerinin yanı sıra, temel yetenek tabanlı yaklaşımlar çerçevesinde belirlenecek performans ölçümleriyle geliştirilmesi gereklidir. Ar-Ge politikalarının temel yetenekler açısından ele alınarak iyileştirilmesi; daha etkili uygulanmaları beraberinde getirerek ulusal Ar-Ge performansının artırılması yönünde olumlu gelişmeler sağlayabilecektir.

Bu kitap; Ar-Ge firmaları için temel yeteneklerin önemini vurgulanmakta, ortak ve öncelikli temel yeteneklerin Ar-Ge performansıyla ilişkisine dikkat çekmekte ve ortaya konulan hipotezler ve bu hipotezlere ilişkin analiz sonuçlarıyla birlikte, ulusal Ar-Ge politikaları bağlamında değerlendirilebilecek bazı stratejik yaklaşımlar önermektedir. 

Dr. C. Öcal FİDANBOY

Yazar: Dr. Öcal Fidanboy, ISBN: 9786056719608, Ebat: 16x23 cm, Baskı Yılı: 2017 Sayfa Sayısı: 238 s, Kapak: Karton Kapak, Kitap Dili: Türkçe, Basım Yeri: Ankara

Satın almak için bu linki tıklayınız.